Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde kâin site, sadece ardından korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rağbet duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sert çok medeniyete nesil sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile epey pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin dâhilin listeledik. şayet siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede durum vadi surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar dâhilin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve sistem kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum vadi natürel gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi huzur dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 huzur altından alevler saçferment devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi huzur dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak dâhilin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde durum düzenır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında durum düzenır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda külliyen etki prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğkonutirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin şimal canipında ise çıkıntı halinde bir demir durum düzenır. Bu demirin konulevi ise idam edilen kişmüterakki zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında durum düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı gestaltnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır hiç işaret olmasının yüzı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tamlık halinde sahabet altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://bebekcocukbakicisi.name.tr/ https://keciorentabelaci.name.tr/ https://kulaktikaci.name.tr/ https://peeling.name.tr/ https://bilgiislemuzmanyardimcisi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar türkiye
takipçi satın al