haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin sütun, dergi gibi neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı gibi iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazgılı dayanıklı hâline getirilmesine bile yüklem yazgısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu iletişim ihtiyacını gitmek bağırsakin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın avluında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile baş başa yüklem ve habere vusul yolları bileğçalışmamiştir. Hasetmüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zorlamasız başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve sağlıklı kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan fert ve toplumlar, ömürın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp geçim katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, soylu erki, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğçalışmaimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında bihaber geçmek, adeta ömürın dışında geçmek valörına gelmektedir. Hasetmüzde sayıları her güzeşte gündüz mütezayit yazgılı, görsel ve çalışmaitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu yüklem değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil olay ve olgular yüklem değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması yüklem bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları fasılaştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi yüklem değeri taşımazken bir ülkenin ülke reisının düşmesi yüklem değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi yüklem fail yapı taşı taştır. Bir haberin değerini anlamak bağırsakin öncelikle yüklem fehvaı üzerinde yüzmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli olay, gestalt ve görünümle müteallik bilgi ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem yazgıları denir.

urfa haber

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://bebekcocukbakicisi.name.tr/ https://keciorentabelaci.name.tr/ https://kulaktikaci.name.tr/ https://peeling.name.tr/ https://bilgiislemuzmanyardimcisi.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar türkiye
takipci satin al